ibreza logo

Osivo

Osivo tráva parková, lúčna, golfová, ihrisková, semená ďatelina, lucerna siata, horčica biela, repa kŕmna, tráva univerzálna, medonosná lúka atď.

Tráva alebo trávnatý porast je súvislý nízky zelený neburinový porast. Môže slúžiť ako dekoračný prvok v záhradnej architektúre (okrasný trávnik), ale má aj praktické využitie, ako napr. pasienky, či športové a oddychové plochy.

Trávnaté porasty tvoria hlavne trávy z čeľade lipnicovitých (Poaceae). Väčšina tráv rastie maximálne do výšky okolo 0,5 m. Monokultúrne trávnaté porasty sú typické pre okrasné trávniky. Úžitkové trávnaté porasty sú spravidla zmiešané z viacerých druhov tráv, často s prímesou kvitnúcich lúčnych rastlín.

Lucerna siata (lat. Medicago sativa) je rastlina z čeľade bôbovité. Má dôležitý hospodársky význam, používa sa ako krmivo už od čias starovekého Grécka a Rímskej ríše.

Lucerna pochádza z Malej a Strednej Ázie. Má perovito zložené listy a fialové kvety. Je to viacročná strukovina, ktorá môže rásť aj 12 rokov. Obsahuje veľké množstvo bielkovín a pre človeka všetkých 8 esenciálnych aminokyselín. Ďalej obsahuje vitamíny A, B, C, E, K a minerály, hlavne vápnik, ale aj železo, horčík, fosfor, draslík, sodík a zinok.

Dnes sa semená využívajú na pestovanie nutrične hodnotných klíčkov, ktoré sa môžu jesť čerstvé alebo ako prísada do jedál. Pri konzumovaní čerstvých klíčkov hrozí nebezpečenstvo nákazy enterohemoragickými E. coli, ktoré produkujú verotoxín (podobný toxín produkujú baktérie vyvolávajúce dyzentériu).

Go to Top