Hadice

Hadica, zdrobnené tiež hadička, je špecializovaný predmet bežnej dennej potreby užívaný v mnohých odboroch ľudskej činnosti k transportu či k rozvodu tekutín a plynov na kratšiu vzdialenosť. Hadice a hadičky bývajú tiež bežnou súčasťou mnohých rôznych strojov a agregáty. Ide zvyčajne o zvláštnu formu pryžového alebo plastového potrubia, ktoré je pružné, ohybné a do istej miery aj odolné ako voči nedeštruktívnemu mechanickému namáhaniu tak aj voči vnútornému pretlaku alebo aj podtlaku prepravovaného média.

V bežnej domácnosti sa hadica užívajú napr. Pri transporte vzduchu u vysávača prachu. Ako prívod vody do automatickej práčky a odvod vody z práčky von. Prívod vody v sprche v kúpeľniach. Záhradné hadice sa používajú na zavlažovanie rastlín a osviežovanie vzduchu vôbec. Môžu byť vyrobené z mäkčeného PVC, ktoré môže uvoľňovať nebezpečné ftaláty.
Plastové hadičky sa bežné používajú aj v mnohých zdravotníckych pomôckach a prístrojoch. Plastové hadičky sa používajú aj v kuchyni pre špeciálnu prípravu niektorých jedál či nápojov.

Title

Go to Top