Nádoby a vedrá

Vedro (tiež kýbel – z nemeckého Kübel) je okrúhla nádoba na prepravu a uchovávanie najmä kvapalných, ale aj sypkých látok alebo drobných predmetov, zvyčajne s objemom od niekoľkých litrov do málo desiatok litrov.

Vedrá patrili v minulosti k základnej výbave domácností, zvlášť pre dopravu vody. Dnes sa užívajú najmä ako nádoba na vodu pri upratovaní. Pôvodne boli vedrá vyrábané z dreva podobnou technológiou ako sudy. Ich konštrukcia bola poskladaná z radu líšt okolo okrúhleho dna, stiahnutých obručami.

V súčasnej dobe sa užívajú vedrá z pozinkovaného alebo smaltovaných plechu a predovšetkým vedrá z plastických hmôt. Armáda používala vedrá z impregnovanej plachtoviny s textilným držadlom. Tieto vedrá bolo možné zložiť a zaberali minimum miesta – čo bolo potrebné napríklad v tanku, pancierovom aute a pod. Obyčajné vedrá či vedierka sú otvorené, ale niekedy sa rovnako nazývajú aj nádoby s vekom, napríklad ak sa používajú ako odpadkový kôš, na prechovávanie pitnej vody alebo je to nutné z iných, najmä hygienických dôvodov.

Title

Go to Top