Home/Technika/Náradie - stavba/Štetce a Valčeky

Štetce a Valčeky

Štetec je maliarske náčinie slúžiace na nanášanie farby na podkladový materiál (papier, plátno, stenu atď.). Je tvorený zväzkom štetín alebo iných zvieracích chlpov, nazývaných „vlas“ (dnes často i umelé vlákna) upevnených v rukoväti (násada + zder, alebo napríklad bambus). Štetce sa používajú nielen v umeleckom maliarstve, ale aj v úžitkovom remeselnom maliarstve, lakýrnictve a nátieračstve.

Rôzne druhy štetcov sa líšia nielen svojou veľkosťou, ale aj druhom vlasu, tvarom, usporiadaním vlasu alebo štetín. V zásade štetce delíme na ploché a okrúhle (podľa prierezu). Tvar je určený usporiadaním vlasu alebo štetín. Ploché môžu byť buď v jednej rovine, šikmé a tzv. „Mačací jazýček“, okrúhle sú najčastejšie najdlhšie v strede zväzku. Ázijské sú ale niekedy konštruované opačne, tzn. najdlhší vlas je na kraji (potom aj silný namočený štetec urobí špičku). Špeciálne druhy natieračských štetcov môžu byť aj zahnuté pre natieranie ťažko prístupných plôch (napr. za telesami ústredného kúrenia), jedná sa o tzv. štetce zároháky, zárožáky. Štetec sa však dá použiť aj na iné odbory ľudskej činnosti, napríklad v archeológii slúži k jemnému oprašovaniu nájdených predmetov.

Široké využitie nachádzajú štetce aj v kozmetike. Istým druhom štetca je aj kuchynská mašlovačka. Štetce a štetky slúžia aj pri nanášaní lepidla na plochu pod. Ak používame štetec na nanášanie farieb alebo iných materiálov nerozpustných vo vode, je nutné ho po ukončení práce očistiť, vymyť v príslušnom riedidle, inak dôjde k stvrdnutie a tým k znehodnoteniu štetca.

Štetce a Valčeky

Pri maľovaní stien je dôležité použiť kvalitný valček. V tejto kategórii nájdete valčeky na maľovanie samostatne alebo ako maliarsku sadu, teda valček s vaničkou.

Title

Go to Top