ibreza logo

Hladítka, škrabáky, lyžice a naberačky

Hladítko (hovorovo tiež murársky hoblík, glejták, rajbret – z nemeckého originálu “das Reibebrett” – hladítko) je murársky nástroj používaný na vyhladzovanie a nanášanie omietok, lepidiel, malty a ďalších materiálov. Skladá sa z dosky a z pokličkového typu rukoväte. Plastové, drevené a oceľové hladidlo sa nazýva hovorovo tiež naťahovák. čiže naťahovacie hladidlo.

Spoločne s murárskou lyžicou sú hladítka základným vybavením každého omietkára, fasádnika a murára. Na čerstvo nahodenú maltu sa priloží zdola spodná hrana plastového hladítka, horná hrana sa trochu odkloní, pritlačí sa a tiahne sa smerom nahor. Tým sa omietka zhutní a zhruba vyrovná. Potom sa stiahne latou do roviny. Po natiahnutí lepidla na stenu priložíme hladidlo a krúživými pohybmi povrch zhruba vyhladíme. Potom na ňu nanesieme hladidlom vrstvu jemnej omietky. Po zarovnaní ju vyhladíme za mokra hladidlom z penovej gumy. Omietka je hotová.

Murárska lyžica je základný nástroj murára, omietkára, štukatéra. Slúži na murovanie a na omietanie muriva tehlového, tvárnicového a kamenného.

Hladítka škrabáky lyžice a naberačky

Go to Top