Nože a nožnice

Nožnice sú nástroj alebo aj stroj určený pre oddeľovanie (poväčšinou plochých či tenkých) materiálov, ako je papier, látka (textil), plastická hmota, vlasy, nechty, koža ale aj plechy či mäso a pod. Rozdeľovanie materiálu sa deje strihom, činnosť sa potom nazýva strihanie. Nožnice boli pravdepodobne vynájdené okolo roku 1500 pnl. v starovekom Egypte. Jednalo sa o nožnice pružinové. Prvé moderné otočné nožnice vyrobili okolo roku 100 n. l. Rimania, ale sériovo z liatej kalenej ocele ich začal vyrábať Robert Hinchliffe v Londýne roku 1761.

Ručné nožnice sa skladajú (až na výnimky) z dvoch čepelí, ktoré k sebe tesne priliehajú. Väčšinou bývajú obe čepele hladké a rovné, ale môžu byť aj vrúbkované. Výnimku tvoria nožnice na mäso (prevažne kuracie), ktoré sa používajú na oddeľovanie šliach a organických spojov od živočíšnych tkanív. Doma bežne používame kancelárske nožnice na papier, používajú sa tu ale aj oveľa masívnejšie a ostrejšie nožnice krajčírske. Špeciálne nožničky strihajú nechty (súčasť manikúry), iné špeciálne nožnice sú nožnice kadernícke resp. vlasové.

Záhradnícke nožnice zasa slúžia na oddeľovanie konárov a stoniek rastlín. Záhradnícke nožnice a nožnice na mäso môžu byť opatrené pružinou, ktorá vytvára protitlak voči stisku rúk, aby bola vyvinutá väčšia sila v mieste oddelenia, spravidla oceľová pružina tiež udržuje tieto nožnice otvorené, preto majú poistku, ktorá sa spravidla líši prevedením zabezpečenia od výrobcu k výrobcovi . Ďalším druhom záhradníckych nožníc sú nožnice pre zarovnávanie živých plotov. Veľké pákové nožnice slúžia na strihanie drôtov, plechov a iných kovových súčastí (môžu byť v prevedení ručnom i stolnom) napr. v zámočníckych a klampiarskych dielňach. Špeciálne typy nožníc sa používajú aj v zdravotníctve.

Go to Top