ibreza logo

Pareniská sadbovače a opory

Parenisko je stavba o štyroch stenách s priesvitnou strechou, ktorá chráni rastliny pred dažďom a udržuje ich v teple. Urýchli sezónu a vypestujeme v ňom krehkú zeleninu aj sadbu kvetín. Ako trvalý prvok záhrady by malo byť umiestnené na chránenom mieste, nie pod vetvami stromov. Hodí sa pre neho umiestnenie na južnom alebo juhozápadnom svahu, aby dostávalo pokiaľ možno čo najviac slnečného svetla. Proti vetru by malo byť chránené múrom, živým plotom alebo zástenou. Môžeme mať aj druhé parenisko na zatienenom mieste a do neho môžeme umiestniť najchúlostivejšie rastliny, ktoré by inde mohlo spáliť slnko.

Vetráme, kedykoľvek je to možné, aby sme sa vyhli vlhkému stojatému vzduchu. Okno pareniska udržiavame čisté, ale ak budeme v lete pestovať chúlostivé rastliny, môžeme ho natrieť tieňovacou farbou, ktorú používame na skleník. Mali by sme sa presvedčiť, že parenisko je dostatočne vysoké. Môžeme ho postaviť na tehlový podstavec alebo z neho môžeme odstrániť vrstvu pôdy.

Akonáhle skončíme s výsevom semien, necháme pareniska zatvorené až do doby, keď rastliny začnú klíčiť. Potom vetráme vždy, keď to počasie dovolí.

Go to Top