Píly

Píla je nástroj alebo stroj na delenie (rezanie) materiálu ozubeným listom, kotúčom, pásom alebo reťazou. Pri rezaní vzniká prerez, pretože časť materiálu sa premení v sypký odpad čiže piliny. Píly sa delia na nástroje s ručným alebo motorovým pohonom a na píly ako trieskové obrábacie stroje. Podľa princípu činnosti sa delia na priamočiaré a kotúčové a podľa rezaného materiálu na píly na drevo, na kov, na kameň a podobne. Ako píla sa označuje aj celá drevárska prevádzkareň.

Ručné píly na drevo majú priamy pílový list s rôzne tvarovanými zubami, ktoré odoberajú materiál buď len v jednom smere alebo v oboch. Zuby na liste musia mať pílový rozvod ( „Šrank“), to jest zuby striedavo vyhnuté na jednu a druhú stranu, aby sa píla v reze „nedusila“. K nastaveniu rozvodu sa užívajú zvláštne ( „šrankovacíe“) kliešte, ktoré zaisťujú rovnomerné vyhnutie. Pre hrubšie rez, napríklad palivového dreva, sa volí buď nepravidelný tvar zubov ( „vlčie zuby“) s väčším priestorom medzi zubami. Alebo hrubšie trojuholníkové zuby s väčším rozvodom. Aj pre rezanie dosiek sa volí list s hrubšími zubami a väčším rozvodom, kdežto pre priečny rez môžu byť zuby jemnejšie.

Pílový list je buď sám dostatočne tuhý, alebo musí byť napnutý v ráme. Staršie pílové listy sa ostrily trojhranným pilníkom vo zveráku mierne šikmými ťahmi tak, aby sklon zuba zodpovedal jeho vyhnutiu. Tak sa napr. Nepárne zuby nabrúsil naraz so sklonom v jednom smere a potom párne zuby s opačným sklonom. Moderné píly na drevo mávajú zuby kalené, takže sa už dodatočne ostriť nemusia.

Nakupujte na www.ibreza.sk

Title

Go to Top