Motyky a krompáče

Motyka je nástroj, ktorý je vhodný pre okopávanie rastlín v záhradníctve. Skladá sa z dvoch častí: drevené násady, ktorá býva spravidla dlhá približne 1 meter a z kovového ostrie, ktoré je kolmo pripevnené k násade. Pracovná časť motyky býva najčastejšie rovná, široká približne 150 mm. Pre okopávanie vyrastené zeleniny medzi riadkami sa používa motyka so šírkou okolo 80 mm. Môžeme sa tiež stretnúť s motykou, ktorej pracovná časť je v tvare trojuholníka. V záhradkách sa veľmi často používajú malé motyky nazývané motyčky. Šírka ostria do 100 mm alebo aj užšie a tvary ostrie sú rovné, trojuholníkové, zaoblené alebo i vidlicovité. Násada je krátka, zhruba 300 mm. Aby práca s týmto náradím nebola príliš namáhavá je vhodné ostrie pravidelne naklepať, naostriť a alebo si nechať u kováča vykovať.

Krompáč

je druh ťažké motyky, slúžiace ako nástroj pre oddeľovanie zeminy pri ručne vykonávaných zemných prácach. Skladá sa z drevenej, zvyčajne bukové násady a dvojstranné oceľové časti s hrotom na jednej a tenkým klinom na druhej strane. Je to nástroj jednoduchý, ale platí tu nepriama úmera: čím jednoduchší nástroj, tým väčšiu zručnosť a cvik robotník potrebuje, ak s ním má pracovať deň čo deň. Za 1. svetovej vojny mali zákopníci dennú normu 3 m3 zeminy, to znamená 660 plných, stredne veľkých lopát zeminy nakopať a vyhádzať. Aby bolo možné tú drinu vydržať, záležalo na každom pohybe.

Na krompáč sa netlačí, dvíha sa presne do potrebnej výšky a kopanie sa vykonáva len kinetickou energiou jeho voľného pádu. Ak pozorujeme  skúseného kopáča pri práci, máme dojem, akoby si krompáčom len tak ľahko pohadzoval. Princíp je v stále rovnakom odkrajovaní zeminy širšou stranou čakana. U tvrdšieho alebo kamenistého podložia je možné použiť špicatý koniec krompáča, ktorý ľahšie rozruší a prenikne podkladom. Špica krompáča sa taktiež používa na vyvalenie kameňov. Skúsený kopáč si chráni železné ostrie a preto si kamenistou zeminu preverí (rozkopať) špicou topánky.

Záhradné náradie s násadou zasielame iba cez DPD!

Title

Go to Top