Home/Záhrada/Náradie - záhrada/Ďalšie záhradné náradie

Ďalšie záhradné náradie

V tejto širokej kategórii nájdete všetko, čo sa nevošlo do ostatných kategórií. Najviac sú tu zastúpené rýle a kosy. Je tu však aj iné potrebné náradie pre vašu záhradu ako: babka na kosu, pikýrovacie kolíky, klobúky na ochranu rastlín, ručný mechanický kultivátor, či riadkovač na siatie. Okrem iného tu tiež sú ručné sejačky, oberač ovocia, kosák a kyprič. Na ochranu pred poškodením stromu sa používa ochrana treeguard. Na pohodlné zasiatie obilnín sa používa rozmetač sypkých materiálov.

Rýľ je záhradnícky nástroj určený na obracanie či na trhanie zeminy. Práca vykonávaná rýľom sa nazýva rytie, alebo rozrývanie, prerývane, zarývanie. Rýľ s dlhou úzkou čepeľou sa nazýva sakovák, alebo štychar a používa sa na výkop základov, drenáží a podobne, kde nemožno použiť na tento účel špeciálny druh bagra zvaný podkopovka. Najčastejšie má rýľ kompaktnú kovovú čepeľ z jedného kusu kovu (obvykle býva z oceľového plechu, používaná je aj borovicová oceľ) a drevenú alebo kompozitnú násadu.

Používajú sa tiež aj špeciálne rýle veľmi podobné klasickým vidlám. Sú to rýle s niekoľkými plochými bodcami, tzv. Rycie vidly – hodia sa najmä pre rytie ťažších, vlhších a tuhších pôd alebo ílovitých zemín. Koniec rukoväte v tvare písmena T alebo D umožňuje lepší úchop a účinnejšie obojručné pôsobenie na rýľ. Čepeľ je na svojom spodnom konci naostrená, aby ľahšie prenikala do zeminy. Vrchná časť čepele býva opatrená nášľapom a je tak možné o neho oprieť chodidlo a zvýšiť tlak na rýľ, ktorý sa ľahšie zaryje do zeminy. Obdobnými strojmi ručného rýľa sú bagre, oračko a rôzne kypriace stroje. Strojným ekvivalentom drenážneho rýľa (sakováku) je značkovač.

Title

Go to Top