Lopaty a lopatky
Lopata je nástroj pre ručné premiestňovanie sypkého materiálu. Skladá sa z násady, spravidla drevené, a z plochej kovovej časti (najčastejšie oceľové alebo z hliníkovej zliatiny), na ktorú je materiál nazbieraný.

Najbežnejšia je lopata pre zemné a stavebné práce, ktorej násada je dlhá až 150 cm a plochá časť z oceľového plechu má srdcovitý tvar s rozmermi približne 30 × 30 cm. Väčšie sú lopaty na sneh, uhlie či koks. Veľké lopaty tohto typu sa tiež používajú v ťažkom priemysle, najmä v hutníctve. Menšie domáce lopatky sú určené na zber domácich nečistôt, resp. smeti, s ktorými sa bežne stretávame v našich v domovoch. Malé lopatky z umelej hmoty tiež slúžia ako hračky pre deti, najčastejšie ako súčasť detského vybavenia pre hru na pieskovisku.
Vojenské lopatky resp. poľné lopatky vyzerajú ako malý rýľ špeciálne navrhnutý pre armádu. Sú skladacie a bývajú opatrené pílovitými hranami pre sekundárne využitie ako píly či sekery (vojenská lopatka je v priamom boji muža proti mužovi dosť často používaná aj ako núdzová sečná zbraň). Existujú aj menšie záhradnícke lopatky, používané na rôzne účely (sádzacie i.). Ďalšími druhmi lopatiek sú napr. Lopatka na popol, krbová lopatka, lopatka na tortu, lopatka na žetóny v kasíne a iné ďalšie.

Záhradné náradie s násadou zasielame iba cez DPD!

Go to Top