Kto je ten najväčší nepriateľ krásnej záhrady? Mnoho záhradkárov vám odpovie rovnako: burina. Nie len jeden druh buriny, ale celá armáda. Burina ľahko prevezme kontrolu nad vašou záhradou, ak ju necháte bez dozoru; ale pomocou pár múdrych záhradníckych trikov a kvalitného náradia tento boj ľahko vyhráte.
Krokom číslo jedna v boji s burinou je počkať si na dážď. Trhanie buriny je jednoduchšie po daždi, keď je zem vlhká a mäkká, zatiaľ čo suchá a tvrdá zem výrazne sťažuje vyťahovanie buriny. Každopádne sa jej potrebujete zbaviť vcelku, pretože aj malý kúsok koreňa vie narásť na novú rastlinu.
Krok číslo dva: náradie. Používajte tak nástroje s krátkou násadou, ako aj s dlhou násadou, aby ste mohli vždy pracovať v čo najergonomickejšej polohe. Ručné nástroje sú tou najlepšou voľbou, ak pracujete v husto vysadenom záhone, alebo potrebujete vytrhnúť len jednu rastlinu buriny.
Nástroje s dlhou násadou, ako je kultivátor, alebo motyčka sú ideálne na vyvýšené a kvetinové záhony. Opatrne pohybujte nástrojom medzi rastlinami, ktoré chcete ochrániť, bez toho, že by ste poškodili korene, alebo listy.

Motyčka s dlhou násadou je vhodná aj na odburinenie kamenitých ciest. Stačí ťahať motyčku smerom k sebe a po skončení pozbierať burinu na kompost.

Niektorej burine sa darí aj na dláždených miestach, kde si nájde cestu a dostatok zeminy na rast cez medzery medzi dlaždicami. Napríklad púpava je jednou z najodolnejších burín, ktoré prežijú aj v tesných štrbinách. Nôž na škáry je jednoducho použiteľný nástroj na zničenie agresívnej buriny v tých najhoršie dostupných miestach.

Ak sa váš trávnik zmení na burinovú zem plnú záškodníkov, ako je púpava, pohánkovec japonský a mliečnik, zaútočte na nich pomocou vytrhávača buriny. Čím mladšie sú, keď ich dostanete, tým sú menšie a ľahšie sa ich zbavíte.

A nakoniec, aby ste sa necítili ako v boji s veternými mlynmi, pracujte vždy len na menšej časti vašej záhrady a nezabudnite každé malé víťazstvo poriadne osláviť.
Zdroj: www.fiskars.sk