ibreza logo

Bylinky

História samoliečiteľstva je dlhá ako ľudstvo samotné. Existujú dôkazy, že už v starovekom Egypte sa liečivé rastliny a bylinky používali na liečbu chorých. Už vtedy bola semená byliniek veľmi vyhľadávaná. Niet divu – príroda je všemocná a má svoje prostriedky na to, aby minimálne čiastočne nahradila celý rad liekov modernej farmácie. Presvedčte sa o sile blahodárnych účinkov byliniek na vlastnej koži. Vyberte si u nás semená bylín a skúste si ich vypestovať doma.

  • Koriander siaty Aroma 2g SEMO
  • Zelená - silne aromatické, veľké tmavo zelené listy, vhodné do omáčok a paradajkových šalátov alebo k cestovinám. Veľmi dobre vyznie ich chuť v kombinácii s cesnakom.
  • Bazalka pravá Purple Opaal 1g SEMO
    • Známa jednoročná bylina kvitnúce medzi júnom a augustom, uprednostňuje slnečné a vzdušné polohy. Je nenáročná na pestovanie, semená vysievame na povrch pôdy. Kvetné úbory sušíme v tieni, používajú sa na prípravu harmančekového čaju s upokojujúcimi účinkami pri napätí a nespavosti. Pomáha tiež pri poruchách trávenia spôsobených nervozitou, žalúdočných problémoch a zápaloch žalúdočnej sliznice. Zvonka sa nálev užíva ku kúpeľom - proti zápalom kože, obklady lieči zle sa hojace rany. Inhalovanie par z harmančekového náleve prináša úľavu pri nachladnutí, zápaloch sliznice nosa, hrdla a dutín. Kozmetický priemysel využíva olej z kvetných pukov na výrobu mydla a šampónov.
    • Výnosná odroda s jemnou korenistou chuťou a bohatou zelenou hmotou. Rastlina je stredne vysoká, v plnom raste 80 - 100 cm, stredne olistená s jasne zeleným listom. Konzumné časť je list, ktorý sa reže s celou mladou 15 - 20 cm vysokú rastlinou pri zemi. Zožatú vňať dá dobre sušiť v tieni, pri umelom dosúšanie nesmie teploty prekročiť 35 ° C. Pre nakladanie zeleniny, napr. Uhoriek, sa rastliny zbierajú až v kvete. Vegetačná doba je 65 - 75 dní, zo 100 m² možno zožať 100 - 140 kg zelenej hmoty. Má výhodný pomer listov k celkovej hmote rastliny.
  • Poloker so silne rozvetveným stonkou. Bylinné výhony sú husto olistené čiarkovitými listy. Vyžaduje slnečné stanovište a priepustnú ľahšia pôdu. V prvej zime po výsadbe chránime pred holomrazmi. Zberáme klasy modrých kvetov, ktoré rozkvitajú v júni až júli, niekedy aj listy. Výrazne aromatická droga používaná v kozmetike, v domácnosti na aromatizáciu bielizne a do vonných zmesí.
  • Ligurček lekársky 0.50g Dobrá semena
  • Vytrvalá bylinka podobná tymianu. Má drobné vajcovité lístky s krátkymi stopkami. V júni až v júli sa porasty materinej dúšky ozdobí purpurovými až bledo ružovými kvietkami. Celá rastlina je silne aromatická, zvlášť za slnečného počasia. Materinej dúške sa darí takmer všade, ale najviac jej vyhovuje suchšie piesčité stanovište na slnku. Je odolná proti vymŕzaniu, nevyžaduje zvláštnu starostlivosť a na jednom mieste vydrží mnoho rokov. Veľmi pekne sa vyníma v skalke alebo suché múriku. Má príjemnú vôňu a mierne horkastú chuť. Používa sa ako korenie, najmä sušená. Na sušenie sa zbiera vňať pred kvitnutím alebo v plnom kvete. Suší sa ľahko, je odolná proti zapareniu. Skladujeme ju v dobre uzatvárateľných nádobách. Pridáva sa do rôznych pokrmov, ale tiež ju často používame pri zdravotných ťažkostiach, najmä pri nachladnutí a respiračných ťažkostiach.
    • Nenáročná vetvená letnička s kopijovitými, aromatickými listami. Uplatní sa na záhonové výsadby aj pre rez kvetov. Intenzívne oranžové kvety s malým hnedým stredom sa používajú do čajových zmesí i na prípravu nechtíkovej masti. Vyhovujú jej slnečné a vzdušné polohy, pôdy s dostatkom vápna. Nepřehnojujeme dusíkom - bujne rastie, ale slabo kvitne. Pre predĺženie kvitnutia odstraňujeme odkvitnuté súkvetia, tvoriace sa semená brzdia nasadzovanie ďalších kvetov. Plnokvetý kultivar, výška 40 cm.
    • Výnosná vňaťová, bujne rastúci petržlen s množstvom tmavozelených, nezkadeřených listov. Odroda netrpí na jeseň múčnatkou (je rezistentný k múčnatke), takže jej vňať je využiteľná aj vo vlhkých jesenných mesiacoch.
    • osivo ošetrené proti chorobám
    • Bujne rastúce odroda vňaťovej petržlenu. Dáva vysoké výnosy svieže, aromatické vňate. Po zrezaní veľmi rýchlo obrastá. Má bohato delený, jemne zvlnené listy, spočiatku vzpriamený, ale čoskoro sa rozkladajúce do strán. Mladý list je svietivo zelený, lesklý, neskôr tmavne a stráca lesk. Stopka krátky a pevný. Voči chorobám je odolná a dobre odoláva suchu. Sejeme čo najskôr na jar - v marci až apríli, opakovaněv auguste. Možno vysievať aj tesne pred príchodom mrazov v októbri až novembri. Vegetačná doba je z jarných výsevov 90 dní, z jesenných 180 dní. Sklizněz jarných výsevov prebiehajú od júna do novembra, z jesenných výsevov začíname zberať už od mája. Pri jednorazovej zbere možno počítať so 4 - 5 zbermi a s celkovým objemom zozbieranej zelenej hmoty zo 100 m² 130 - 150 kg.
    • osivo ošetrené proti chorobám
    • Vždyzelený poloker s tuhými čiarkovitými listami a výrazným typickým arómou. V našich podmienkach neprezimuje je citlivý na mráz, pestujeme ho v nádobách, v lete ho môžeme letniť, na zimu ho schováme do miestnosti. Listy s najmladšími časťami výhonov sa používajú ako korenie do šalátov a na prípravu mäsa. Čaj má upokojujúce účinky.
    • Vytrvalý poloker s metlovité rozvetveným stonkou a oválnymi našedlým listy. Vyžaduje priepustnú pôdu a slnečné stanovište. Zberáme listy s najmladšími časťami výhonkov. Používa sa ako korenie, odvar má protizápalové a dezinfekčné účinky, znižuje hladinu cukru v krvi a používa sa ako podporný liek pri cukrovke. Upozornenie: čaj iba zo šalvie nie je vhodné používať dlhodobo!
  • Pestujeme ju v keramických miskách, na ľahkých podnosoch, na podložkách z plastov alebo na plytkých tanieroch počas celého roka. Môže byť stále v kuchyni ako čerstvá korenina. Má vysoký obsah vitamínov A, B, C a K.
  • Nízky rozvetvený poloker s protistojnými čiarkovitými listami. Zberáme vňať na začiatku kvitnutia a sušíme pri teplote do 35 ° C. Ako korenie sa pridáva do polievok, omáčok a na prípravu údenín a rýb. Podporuje a upravuje trávenie.
Go to Top