Pani Mirka sa na nás obrátila s otázkou ako sa zbaviť slimákov bez ulity v jej záhrade, ktoré ako tvrdí, doslova ničia záhony a nevie si s nimi rady.

Pani Mirka, je pravda, že posledné daždivé dni priali tomu, aby sa slizniaky rozmnožili a tak je ideálne sa na to pripraviť. Je niekoľko možností, či už sú to ľudové recepty, prirodzení predátori, ale existujú aj prípravky na prírodnej báze, ktoré si môžete bežne zakúpiť v záhradných centrách. Aké sú teda možnosti ochrany:

1. Solenie – tento spôsob je často spomínaný na rôznych fórach ale aj sociálnych sieťach. Dá sa povedať, že je z časti účinný, no treba mať na pamäti aj to, že aplikáciou soli na slizniaky, posolíte určite aj okolitú pôdu, na ktorej pestujete alebo plánujete pestovať a to jej vôbec neprospeje, práve naopak.
2. Indický bežec – tento prirodzený predátor sa v posledných rokoch stal najskloňovanejšou témou v boji so slizniakmi. Ide o veľmi účinný spôsob, no nie každý z nás má však možnosť chovať v domácich podmienkach tento typ kačiek.
3. Ferramol compact – je granulovaná návnada proti všetkým druhom slimákov vonku a v skleníku. Po požere granúl sa slizniaky uchýlia do úkrytov, kde uhynú. Záhony tak zostanú čisté, bez uhynutých jedincov. Granulky sú odolné proti dažďu a vhodné aj pre boj s malými slizniakmi. Pri náhodnom požití neuškodia vašim domácim miláčikom ani iným zvieratám.

Ferramol® compact

  • 2 x účinnejší, až na 170 m2
  • účinná látka – fosforečnan železitý (2% hm.) = bežne vyskytujúca sa v prírode
  • mimoriadne účinný: po požere návnady sa slimáky stiahnu do úkrytov s rýchlim pocitom nasýtenia, kde hynú = čisté záhony bez slizu a bez uhynutých slimákov
  • bezpečný po náhodnom požití pre domácich miláčikov (psy, mačky), pre iné zvieratá (ježky, dážďovky, včely, vtáky) a iné užitočné organizmy
  • mimoriadne odolný voči dažďu – pri vlhkosti granulky napučia = pre slimáky sú ešte atraktívnejšie; účinok sa neznižuje

Zdroj: AGRO CS